Yanak İnceltme

Bişektomi, yanak inceltme operasyonu olarak bilinmektedir. Yüz hatların daha da keskinleştirilmesi esasına dayanan bişektomi uygulaması, yanaklarda bulunan yağların alınması ile yapılır. Bazı kişiler zayıf olsalar dahi yapısal olarak yanakları tombul ve yuvarlaktır. Bu da yüzün hatlarının güzel görünmesine engel olur.

Bişektomi (Yanak İnceltme)

Türkiye’de ve dünyada da birçok ünlünün yaptırması ile yaygınlaşan bişektomi işlemi, “Bichat’s Fat Pad” denilen yanak bölgesinde elmacık kemiğinin altında yer alan yağ yastıkçığının ağız içinden küçük bir kesi ile çıkartılması esasına dayanır. Bu işlem sonrasında elmacık kemikleri belirginleşir ve çene hatları ortaya çıkar. Bişektomi, yani yanak inceltme işlemi ile birlikte gamze oluşturma işlemi de beraberinde uygulanabilmektedir.

Yanak İnceltme Ameliyatının Yüz Güzelliğine Katkısı

Yanaktaki yağ yastıkçıkları, yüzün her iki tarafında elmacık kemikleri ve alt çene kemiği arasında yer almaktadır. Tombul yanaklı olarak nitelendirilen kişilerde ise yanak yağ torbaları yüze yuvarlak bir görünüm vermektedir. Bu yağ yastıkçığı sebebiyle mevcut olan “yanak dolgunluğu” kişiyi aslında “kiloluymuş” gibi göstermekte ve yüz hatlarının belirginliğini azaltmaktadır. Bişektomi işlemi sonucunda kişinin kendi doğallığı ve yüz ifadesi bozulmadan, daha çekici ve daha keskin yüz hatları ortaya çıkmaktadır. Yağ yastıkçığının ne kadarının çıkartılacağı hastanın yüz yapısı ve doktorun muayenesi ve kararı ile belirlenmektedir. Zira yanlış ve fazla yapılan uygulamalarda yanakta aşırı çökme durumu ortaya çıkabilmektedir.

Bişektomi Nasıl Uygulanmaktadır?

Bişektomi, lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Ağız içinden yapılan uyuşturucu iğneler sonucunda yaklaşık 1 santimlik bir kesi uygulanır ve yağ yastıkçığı çıkartılır. İşlem sonunda kesilen bölgeye eriyen dikiler konulur. Kişi aynı gün normal hayatına dönebilir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan hemen sonraki 2-3 gün içinde sulu ve yumuşak gıdalar yenilmelidir. Her yemekten sonra ağız suyla iyice çalkalanmalı ve arkasından hekiminizin yazdığı gargara ile ağız temizliği yapılmalıdır. Ağız içinin temiz tutulması enfeksiyon olmaması açısından önemlidir. Bişektomi diş fırçalamaya engel oluşturmaz. 3. günün sonrasında normal gıda tüketilebilir.

Bişektomi yani yanak inceltme işleminden sonra yanaklarda şişlik ve ödem oluşur. Bu şişliklerin çoğu 2 hafta içerisinde azalmakta birlikte, yanağın en son incelmiş halini 1-2 ay arasında alır.

Bişektomi (Yanak İnceltme Ameliyatı) Kimlere Yapılmalı?

  • Bişektomi, yanaklarındaki yağ miktarı fazla olan ve bu sebeple yüz hatları belirgin olmayan kişilere uygulanır.
  • Bu işlemi daha çok kadınlar talep etse de erkek hastalara da uygulanabilir. Erkek hastaların kemik ve yağ yapısı farklı olduğundan erkeklere işlem yapılırken daha az yağ çıkartılmaktadır.
  • Bişektomi işlemi genel olarak 40 yaş altı kişilere uygulanır. Bunun sebebi yaşla birlikte yağ dokusunun atrofiye olması, yani küçülmesidir. Belli bir yaş sonrasında yapılan bişektominin sonuçlarının genç hastalara göre öngörülebilirliği azdır.

Bişektomi (Yanak İnceltme) Ameliyatı Fiyatları Nedir?

İnternetten ameliyat ve işlem fiyatı bildiremiyoruz. Bişektomi (Yanak inceltme) ameliyatı ücretleri hakkında bilgi edinmek için Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu ile görüşebilirsiniz.

WhatsApp chat