Uyluk Germe

Vücutta sarkmalar; hayatımızın herhangi bir zaman diliminde karşımıza çıkabilir. Yaş, hormonal dengesizlikler, ameliyatlar, doğumlar vb. gibi durumlar; vücutta sarkmaya neden olabilecek başlıca nedenlerdir. İleri yaş ve hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak da gelişebilen vücut sarkmaları; hem kadınları hem de erkekleri rahatsız edebilmektedir. Psikolojik boyutunun yanı sıra sosyolojik boyutta da kişileri rahatsız eden vücut sarkmaları; yüz, boyun, göbek, bacak vb. gibi bölgelerde sıklıkla görülür. Ancak, kadınları en çok rahatsız eden durum ise uyluk sarkıklıklarıdır. Bacak bölgesinde görülen uyluk sarkıklıkları, uyluk germe ameliyatı ile başarıyla yok edilebilmektedir.

Uyluk Germe Nedir?

Üst bacak kısmında yer alan uyluk bölgesi, hızlı kilo alıp verme ve yaşın ilerlemesi gibi faktörlerle birlikte deformasyona açık hale gelebilmekte ve sarkıklıklar ile kişilerin vücut estetiğini gölgeleyebilmektedir. Bacağın iç kısmında gevşeme, dalgalanma gibi durumlar; bacak estetiğinin bozulmasına sebep olmakta ve kişiyi rahatsız edecek boyutlara ulaşabilmektedir. Uyluk bölgesi ve çevresinde meydana gelen bu tarz deformiteler ise uyluk germe operasyonu ile kısa sürede çözüme kavuşturulur.

Uyluk Sarkması Neden Olur, Kimlerde Görülür?

Uyluk sarkması şikâyeti, genel olarak belirli bir kilonun üstünde olan kişilerin zayıflaması sonrasında görülür. Kilo vermeye bağlı olarak “derinin altındaki yağlar” yok olduğu için derideki gerginlik de yok olur ve bollaşma görülür. Cilt kendini aşağı doğru bıraktığında ise uyluk sarkması başta olmak üzere bacakta bollaşmalar gözlemlenir.

Uyluk sarkmasının kilo- alıp verme dışındaki en önemli nedeni ise elbette yaştır. Kişinin yaşının ilerlemesi ile bacağındaki bağ dokuları ve kasları zayıflar ve yer çekime karşı koyamaz. Bu da uyluk sarkması başta olmak üzere bacakta bir takım deformiteleri meydana getirir.

Uyluk sarkması ve uylukla ilgili diğer estetiksel problemler genelde yaşa bağlı olarak 40 yaş üstündeki kişilerde görülüyor. Hızlı kilo alıp verme ile ilgili olan uyluk sarkıklıkları ise genç yaştaki herkeste görülebilmektedir.

Uyluk Germe Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Uyluk bölgesindeki sarkmalardan ve deformitelerden şikâyetçi olan kişiler, uyluk germe operasyonu öncesinde mutlaka fiziki bir muayeneye alınırlar. Sarkmanın temel sebebinin belirlenmesinden sonra derinin kalitesi ve yağ fazlalıklarının ölçümü yapılır. Uyluk bölgesinde sadece yağlanma ile ilgili bir sorun var ise liposuction gibi yöntemler ile yağlar, bölgeden uzaklaştırılır. Ancak, deri sarkıklıkları söz konusu ise cerrahi yöntemlerle uyluğun ve bacağın gerilmesi gerekir.

Uyluk Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uyluk germe ameliyatına karar verildikten sonra hastaya ameliyat öncesinde yapması ve yapmaması gerekenler anlatılır. Ameliyat günü hastaneye gelen hasta, tekrar muayene edilir ve anestezi almak üzere anestezi doktoruna yönlendirilir. 2-3 saat aralığında sürebilen uyluk germe ameliyatları, genel olarak genel anestezi altında yapılır. Hastanın sağlık durumu ise hangi anestezi tipinin alınması gerektiği hakkında da karar belirleyici olabilmektedir.

Bölgede yağ dokusu ve sarkmalar, cerrahi yöntemlerle çözüme kavuşturulur. Bacağın sıkılaştırılması içinde geriye kalan deri, kasıklara doğru gerilir. Zira, derinin kalitesi genç ve dinamikse; yapılacak olan uyluk germe ameliyatının da başarısı yüksek olacaktır.

Uyluk Germe Ameliyatından Önce ve Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

ÖNCESİ

Uyluk germe ameliyatından önce; doktorun söyleyeceği her şeyi önemsemeli ve yerine getirmelisiniz. Örneğin; tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi uyluk germe ameliyatı öncesinde de sigara vb. gibi zararlı alışkanlıkların tüketimini durdurmalısınız. Eğer ki bu kurala uymazsanız ameliyatınız riske girebilir ve başta anestezi olmak üzere çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, doktorun önerilerini mutlaka dinlemeli ve uygulamalısınız.

SONRASI

  • Uyluk germe ameliyatında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın, 2 gün boyunca banyo yapmamanız gerekmektedir.
  • Doktorun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde önerildiği dozlarda almalısınız. Zira, enfeksiyon riskine karşı doktorunuz mutlaka antibiyotik reçete edecektir. Uyluk germenin yapıldığı bölgede enfeksiyon riski ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka ilaçlarınızı almaya özen gösterin.
  • Uyluk germe ameliyatı sonrasında dikiş alınmasına gerek yoktur.
  • Spor, yüzme vb. gibi hareket gerektiren durumlara ise bir süre ara vermeniz gerekmektedir. 3.haftadan sonra hafif spor yapmanız önerilebilir.
  • Uyluk germe sonrasında tekrar aynı problemle karşılaşmamak adına “beslenme” düzeninizi sağlıklı bir beslenme programı ile değiştirmelisiniz ve düzenli spor yapmalısınız.

Uyluk Germe Ameliyatı Ne Kadar?

İstanbul’da Op. Dr. Çağıl Erenoğlu tarafından gerçekleştirilen uyluk germe ameliyatı, kişinin mevcut sağlık durumuna ve bölgedeki deformasyona göre planlanmaktadır. Uyluk germe esnasında diğer kombin ameliyatların yapılması da gerekli olabildiği için uyluk germe ücretleri hakkında net bir bilgi verilmesi doğru değildir. Bu nedenle, Op. Dr. Çağıl Erenoğlu’yla görüşerek uyluk germe ameliyatı ücretleri hakkında bilgi alabilir ve ameliyatla ilgili ön görüşme yapabilirsiniz.

WhatsApp chat