Meme Küçültme

Göğüs estetiği, kuşkusuz her kadın için büyük önem arz eder. Güzellikle ilişkilendirilen göğüslerin görüntüsü, belirli sebeplerden ötürü “estetik kaygıya” sebep olabilir. Hormonal değişimler, emzirme öyküleri ve kilo kayıpları, doğrudan meme üzerinde olumsuz görünümler yaratabilir. Bu doğrultuda ise büyük göğüsler, kişi için “çekilmez bir dert” olarak görülebilir ve psikolojik anlamda kişiyi yıpratabilir. Bu nedenle, sarkık yâda büyük göğsün neden olduğu estetik dışı görünümler, meme küçültme ameliyatları ile kolayca çözüme kavuşturulabilir.

Meme Estetiği Operasyonu: Meme Küçültme

Kadında vücut estetiğinin bir bütün olabilmesi için “göğüslerin” vücuda orantılı bir görünümde olması gerekir. Normal standartlardan daha büyük göğüsler ise vücuttaki estetik oranı bozmakla birlikte kişide “bel ağrısı” gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle, meme estetiği operasyonlarından olan meme küçültme işlemi, büyük göğüslü tüm kadınlara uygulanan bir estetik ameliyattır.

İzsiz çözümlerin sunulabildiği meme küçültme ameliyatında göğüs, tam anlamıyla kişiyi baz alarak yeniden tasarlanır. Kişi için “en ideal forma” dönüştürülen büyük göğüsler küçültüldüğünde var olan sarkıklığın giderilmesi için işlem de uygulanabilir.

Meme Küçültme İşlemi Ne Zaman Tercih Edilmeli?

Kadınlar, göğüslerindeki sarkıklıktan ve aşırı hacimden kurtulmak için sıklıkla meme küçültme operasyonuna başvururlar. Ancak, meme küçültme işlemi için bazı koşulları tamamlamış olmak “operasyonu tekrar etmemek” açısından önemlidir.

  • Emzirme gibi süreçlerin tamamlanmasının ardından meme küçültme ameliyatı yaptırılmalıdır. Zira, her doğum ile yeniden büyüyen göğüs, bebeğin süt emmesi ile birlikte yeniden “form” kaybına uğrayabilir. Bu nedenle, hamilelik ve emzirme sürecinin tamamen bitirildikten sonra meme küçültme işlemine başvurmak hem operasyon tekrarından hem de maliyetten sizi kurtaracaktır.
  • Kilo- alıp verme de göğüsler üzerinde doğrudan etkili bir faktördür. Kilo alımına bağlı olarak göğüsler büyürken kilo verimi esnasında göğüslerde de hacim kaybı yaşanır. Bu nedenle, aktif bir diyette iseniz “ideal kilonuza” kavuştuktan sonra meme küçültme estetiğine başvurun.
  • İleri yaştaki kişiler, meme küçültme ameliyatını genellikle “bel ağrısı ve göğüslerde meydana gelen tahriş vb. gibi durumları” ortadan kaldırmak için istiyorlar. Ancak, ilerleyen yaş; hem operasyonu kaldırabilme hem de iyileşme süreci baz alındığında risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle, yaşınız ilerlemeden meme küçültme ameliyatı olmanızı tavsiye ediyoruz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatına karar veren bir hasta, mevcut sağlık durumu olmak üzere meme küçültme ameliyatıyla ilgili her konuda değerlendirilmeye alınır. Örneğin, sigara tüketen bir hastanın ameliyattan önce 2-3 hafta boyunca hiç sigara içmemesi istenir. Zira, sigara; dokuların iyileşmesini son derece yavaşlatmakla birlikte genel anesteziyle ilgili çeşitli problemlere de davetiye çıkarabilmektedir. Bu nedenle, meme küçültme ameliyatı öncesinde ilaç kullanımları, zararlı alışkanlık tüketimi, kronik rahatsızlıklar gibi birçok açıdan hasta değerlendirilir ve ameliyat olup olamayacağı netleştirilir.

Meme küçültme ameliyatının olacağı gün ise hastanın en az 7-8 saatlik bir açlığı olması gerekmektedir. Eğer ki, yemek yendiğine dair bir şüphe edinilir ise anestezi uzmanı ve hemşireler “mide boşaltımını hızlandıran” ilaçları damar yoluyla verebilir. Anestezi ile anestezi tekniğinin karar verilmesini takip eden süreçte anestezi verilerek hasta ameliyata alınır.

Meme küçültme ameliyatının nasıl yapılacağı ise doktorun hangi tekniği kullanacağına bağlı olarak değişir. Örneğin, meme dokusu oldukça fazla olan kişilerde meme küçültme ameliyatı “ deri çıkarımı” ile yapılabilir. Bu nedenle, operasyondan önce meme küçültme ameliyatınızın nasıl yapılacağını doktorunuza sorun.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılır?

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra doktorunuz sizi muayene edecek ve ağrılarınız var ise ağrı kesici yapılmasını önerecektir. Meme küçültme ameliyatı esnasında lokal anestezi gibi ağrıyı dindiren ilaçlar uygulansa da ağrı eşiği düşük olan hastalarda “ağrı hissedilmesi” söz konusu olabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatını olduktan sonraki günlerde doktorun önerdiği “sporcu sütyenleri” kullanılmalıdır. Eğer ki bu sütyenler yerine kendi sütyenlerinizi kullanır iseniz “göğüsünüzde yaratılmaya çalışılan estetik görüntüye” engel olmuş olursunuz. Bu nedenle, doktorun önerdiği sporcu sütyenini mutlaka her gün takın.

Meme küçültme ameliyatı sonrası dikişler ise 10 ile 15 gün içerisinde alınabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Göğüs küçültme ücretleri; şehir, doktor, hastane gibi faktörler baz alındığında değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle, meme küçültme ameliyatını olmak istiyorsanız ilk olarak doktorunuza karar vermeli daha sonra meme küçültme ücretleri hakkında bilgi talebinde bulunmalısınız.

İstanbul’da meme küçültme ameliyatı yapan Op. Dr. Çağıl Erenoğlu ile görüşmek ve ücretler hakkında bilgi almak için hemen bizi arayın!

WhatsApp chat