Kulak Estetiği

Kulak; vücut ve yüz estetiğinde etken rol oynayan bir uzvumuz. Kulağımızın normalden daha büyük yâda daha yassı olması gibi durumlar, estetik görüntümüzü gölgeleyebiliyor. Halk arasında kepçe kulak olarak bilinen görünüm bozukluğu, estetik kaygı yaratabilmekte ve kişileri mutsuz edebilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklinde görünen kıvrım, yetersiz geliştiğinde yâda düz olarak kaldırdığında da kulakta estetik görünüm bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle, kepçe kulak olguları ve kulakla ilgili tüm estetik kaygı yaratan durumları ortadan kaldırmak için kulak estetiği operasyonları yapılmaktadır.

Kulak Estetiği ile Kulaklarınızı Yeniden Şekillendirin

Kulak estetik ameliyatları; kulak boyutunu küçültme, büyültme yâda kepçe kulak görünümü gibi görünüm bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılmaktadır. Örneğin, yelken kulak olarak da biline kepçe kulak; kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olmasına denir. Kulak estetiği ile kısa sürede çözümlenebilen kulak kepçesi sorunu, çocuklarda dahi görülebilmektedir.

5-6 yaş aralığındaki çocuklarda kulak gelişiminin büyük bir kısmı tamamlanmıştır. Kulakların estetik dışı bir görünümü var ise çocuk daha da büyümeden bu yaşlarda, ameliyat ettirilmesi son derece önemlidir. İleri yaşlarda “kulaklarıyla ilgili” sosyolojik ve psikolojik travmalarla karşılaşmaması adına birçok ebeveyn, kulak estetiğini erken yaşlarda yaptırmayı tercih ediyor.

Kulak Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Kulak estetiği yapılmasına karar verildiğinde hangi yöntemle yapılacağı da seçilir. Zira, iz kalmaması adına kulak arasından yapılması hem hastalar hem de cerrahlar tarafından tercih edilir. Lokal anestezi altında yapılabilen kulak estetiği operasyonları, hastanın isteğine göre genel anestezi olarak da yapılabilir.

Örneğin; kepçe kulak estetiği operasyonlarında kulak arasından yapılan bir kesiyle kulak kepçesini düzeltilmesi sıkça tercih ediliyor. Kıkırdak törpüsü ile kıkırdak dokusunun inceltilmesi ve kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler atılması, kepçe kulak estetiğinde sıkça kullanılan bir tekniktir.

Kulak Estetiği Operasyonları Ne Kadar Sürüyor?

Kulak estetiği operasyonları, oldukça çeşitli ameliyatlardır ve her birinin yapılış amacı ile tekniği farklıdır. Kulak estetiğinin süresi ise bu ameliyatların tekniğine göre de değişiklik gösterecektir. Örneğin, kepçe kulak estetiği ortalama 1 saat kadar sürmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yapılmaması Gerekenler

Kulak estetiği operasyonları sonrasında cerrahınız size yapmanız yâda yapmamanız gereken her şeyi anlatacak ve bilgilendirecektir. Örneğin; kepçe kulak estetiği sonrasında her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulandıktan sonra hasta taburcu edilebilir. Ertesi gün ise pansuman yapılır ve sargılar birkaç gün sonra açılır.

  • Kulak estetiğinden sonraki 3 ila 5 gün arasında kulakta hafif bir şişme yâda kızarıklık görülebilir. Bu normal bir durum olup, birkaç gün içerisinde yok olacaktır.
  • Kulak estetiği sonrasında yatış pozisyonuna da şekil vermek gerekmektedir. Sırt üstü şekilde yatması gereken hasta, sağa sola dönerek uyumamalıdır.
  • Kulak estetiği sonrasında güneşle direkt olarak temas etmemeli, mutlaka güneş kremi kullanmalıdır.
  • Her estetik operasyonlarda olduğu gibi kulağın mutlaka darbelerden korunması ve devamlı temiz tutulması gerekir.
  • Ağır işlerin yapılmaması ve en az 15 gün spora ara verilmesi de kulak estetiği sonrası yapılması gerekenler listesinde yer almaktadır.

Kulak Estetiği Ameliyat Fiyatları Ne Kadar?

Kulak estetiği ameliyatı ücretleri; sizin yaptıracağınız işleme, doktora, hastaneye göre elbette değişiklik gösterecektir. Sigorta kapsamına girmeyen kulak estetiği ameliyatları, özel olarak değerlendirilir ve bu şekilde ücretlendirilir. İstanbul’da kulak estetiği ameliyatlarını gerçekleştiren Op. Dr. Çağıl Erenoğlu ile görüşebilir kulak estetiği ücretleri hakkında net bilgiyi alabilirsiniz.

WhatsApp chat