Kök Hücre Tedavileri

Organların ve dokuların; kendine ait kök hücresinin bulunduğu, son yıllarda büyük heyecan uyandıran bir gelişmeydi. Tıbbın gelişmesiyle birlikte artık “kök hücre” ile birçok hastalığa çarenin bulunabileceği bilinmekte ve artık sebebi bulunamadığı içinde yok edilmeyen şikâyetlerin ve yaşlanmanın çözümü, çeşitli tedaviler ile sağlanabilmektedir. Plastik cerrahide de yaygın olarak kullanılan kök hücre tedavilerinin gelecekte birçok hastalığa da çare olacağı düşünülmektedir.

Kök Hücre Nedir?

Totipoent, multipotent, pluripotent olmak üzere 3’e ayrılan kök hücreler, insan vücudunda bulunan bütün organların ve dokuların oluşmasında önemli rol oynarlar. Kendini yenileme ve spesifik hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahip olan kök hücreler, bugün birçok hastalığın yok edilmesinde umut ışığı olmuştur. Aynı şekilde, gençleşmeden plastik cerrahi ameliyatlarına kadar fayda sağlayan kök hücreler; embriyo, fetüs ve yetişkinlerden kolaylıkla elde edilebilirler.

Kök Hücre Tedavisi Ne İşe Yarıyor?

Kök hücre tedavisi yani diğer adıyla hücre terapisi, genel olarak birçok amaç için kullanılmaktadır. Fonksiyonel olmayan hücrelerle normal hücrelerin değiştirilmesi esasına dayanan kök hücre tedavisinde, hasarlı dokular ve organlar onarılmaya çalışılır.  Örneğin; vasküler kazanın neden olduğu kan kaynağının kesilmesine bağlı olarak gelişen küçük doku hasarı, kök hücreler tarafından “kişinin kendi bedeninde” onarılabilir. Ancak, lezyonların yani hasarın büyük olduğu durumlarda hücreler, yeterli düzeyde etkinlik gösteremezler. Bu tarz durumlarda ise hücre terapisi ile lezyon bölgesinde hücrelerin aktifleşmeleri sağlanır ve doğal düzeltme mekanizmaları tetiklenir.

Kök Hücrelerin Özellikleri Nelerdir?

  • Kök hücreleri tetiklemek için tekrar bir uyarıcıya gerek yoktur. Kendiliğinden uygun bir büyüme ortamına yerleşen kök hücreler, hemen bölgede artmaya başlar.
  • Başka vücut doku hücrelerine farklılaşabilen kök hücreler, o hücrelerin devamlılığını sağlayabilirler.
  • Kendi kendini yenileyebildikleri içinde hücre topluluklarının devamını tetikleyebilirler.
  • Vücudun herhangi bir noktasındaki zedelenmeye “onarım” için müdahale eden kök hücreler, dokuyu yeniden “işlevsel hale” getirebilme görevini üstlenirler.

Plastik Cerrahide Kök Hücre Tedavisi Nasıl Kullanılır?

Estetik ve plastik cerrahide yaygın bir şekilde kullanılan kök hücre tedavisi, cerrahi bir operasyon değildir. Cerrahi operasyon olmadığı içinde kök hücre tedavisinde dikiş de söz konusu değildir.

Cerrahi ameliyatları ret eden binlerce kişi tarafından tercih edilen uygulamaların birçoğunda kök hücre tedavisi kullanılmaktadır. Kök hücre tedavisi; plastik cerrahide genel olarak;

  • Alın, göz, yanaklar, dudaklar, eller gibi alanlarda gençleşmede
  • Meme, kalça, bacak estetiği ve rekonstrüksiyonu işlemlerinde doku eksikliklerinin giderilmesinde
  • Yüz ve tüm vücut cilt gençleştirme, özellikle yüzde dolgun ve diri bir görünüm kazandırmak için
  • Göz kapağı estetiğinde
  • Leke iz tedavisi, akne skar revizyonu işlemlerinde
  • Saç güçlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Kök Hücre Tedavileri Ücretleri Ne Kadar?

Günümüzde birçok estetik ameliyatta kök hücre tekniğinden faydalanılmakta ve oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Yaşlanmaya dahi “dur” diyebildiğimiz kök hücre tedavileri ile sizin de estetik kaygı yaratan problemlerinizi çözebilir ve sizi dilediğiniz görünüme kavuşturabiliriz.

Op. Dr. Çağıl Erenoğlu tarafından gerçekleştirilen kök hücre tedavileri hakkında bilgi almak ve kök hücre tedavisi fiyatları konusunda merak ettiklerinizi sormak için bizi dilediğiniz zaman arayabilir yâda kliniğimize gelebilirsiniz.

WhatsApp chat