Jinekomasti

Erkek ve kadın anatomik yapısı gereği, birbirinden farklı görünüm özelliklerine sahiptir. Ancak, hormonlar ve çeşitli çevresel faktörler sebebiyle “erkeklerde” kadın görünümüne sebep olabilecek “göğüs büyümesi” olgusu görülebilmektedir. Erkekleri son derece rahatsız eden “büyük göğüs”, erkeklerin partnerleri için bir sorun teşkil etmese de “estetik kaygıya” sebep olduğu için düzeltilmesi gereken bir görüntüdür. Erkeklerde büyük yâda sarkık göğüs görüntüsünün düzeltilmesi ise jinekomasti ameliyatı ile sağlanmakta ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Jinekomasti Nedir?

Göğüs büyüklüğü ve sarkıklığı şikâyeti, meme dokusunun büyümesi ile gün yüzüne çıkmaktadır. Kilo almaya bağlı olarak gelişen göğüs büyüklüğü ve sarkıklığı sorunu, jinekomasti ameliyatı ile çözüme kavuşturulabilir.

Erkeklerde göğüs estetiğini sağlamak için yapılan jinekomasti ameliyatı için gerekli olan koşul jinekomasti tipinin belirlenmesi ve hangi teknikle ameliyatın yapılacağına karar verilmesidir. İstanbul’da Op. Dr. Çağıl Erenoğlu tarafından gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatı için ilk olarak fiziksel muayene, mevcut sağlık durum ve hastanın ne istediği baz alınır.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir?

Jinekomasti ameliyatının yapılabilmesi için jinekomastinin tipini belirlemek ve ona göre ameliyat tekniklerini seçmek gerekir. Örneğin, üçüncü derecede olan bir jinekomasti vakasında “meme aşırı büyüktür ve sarkmalar” gözlemlenir. Bu doğrultuda ekstra işlemlere ihtiyaç duyulabilir.

Jinekomasti türleri;

  • Glandürler: Meme dokusunun büyük olması
  • Lipomatöz: Yağ dokusundaki artışın varlığı
  • Miks: Hem memede hem de yağ dokusundaki artış varlığı

Erkeklerde Göğüs Büyümesi (Jinekomasti)

Kadın memesine benzer bir görüntüye ulaşan erkek memesi, estetik kaygı doğurur ve kişinin vücut estetiğini gölgeler. Kişiyi hem sosyolojik hem de psikolojik olarak etkileyen büyük göğüs şikâyeti, jinekomasti ameliyatı ile kolaylıkla çözüme kavuşturulur. Ancak, jinekomasti ameliyatı öncesinde hormon kaynaklı bir büyüme olup olmadığına bakılır ve gerekiyor ise hormon tedavileri başlatılır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti şikâyeti ile doktora başvuran hastalarda, çoğunlukla” fazla kiloya bağlı gelişen” jinekomasti olgusu gözlemlenir. Hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak da memede sarkıklık şikâyeti tespit edilebilir. Bu nedenle, jinekomasti ameliyatı öncesinde sorunun kaynağının tespit edilmesi “gelecekteki tekrarlayan jinekomasti olgusunun” önüne geçilmesi konusunda önemli bir husustur.

Jinekomastinin tipi, derecesi ve uygulanacak tekniklerin belirlenmesi gibi aşamalardan sonra jinekomasti ameliyatı tarihi belirlenir.

^3.derecedeki bir jinekomasti vakasında “yağ ve fazla meme dokusu” çıkarılması ve “sarkan derinin alınması” işlemi yapılabilir. Meme dokusu fazlalığının olması halinde endoskopik yöntemlere başvurulabilir. Bu nedenle, jinekomasti öncesinde doktora ameliyat hakkında tüm planlarını sorun ve öğrenin.

Jinekomasti ameliyatından hemen sonra ise hastanın 1- 2 gün boyunca dinlenmesi ve fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekmektedir. Birkaç gün sıvı gıda ile beslenmesi önerilen hastaya aynı zamanda korse giyimi de önerilecektir. Ameliyat izinin de iyileşmesini hızlandırmak adına doktorun reçete edeceği ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Erkeklerde göğüs büyümesi şikâyetine çözüm sunan jinekomasti ameliyatları; hastane koşulları, doktor uzmanlığı, kombin ameliyatlar gibi faktörler değerlendirildiğinde çeşitli fiyat skalalarıyla gündeme gelebilmektedir. Bu son derece olağan bir durum olup, fiyat farklılıklarının olması normaldir. İstanbul’da jinekomasti ameliyatı olmak isteyen ziyaretçilerimiz dilerlerse Op. Dr. Çağıl Erenoğlu’nu arayarak hem jinekomasti ameliyatı hakkında merak ettiklerini sorabilir hem de jinekomasti ameliyat ücretleri hakkında da bilgi alabilirler.

WhatsApp chat