Elmacık Kemiği Belirginleştirme

Elmacık kemiklerinin dolgun olması günümüzde “güzellik” ile ilişkilendirilmekte ve başta ünlüler olmak üzere herkes elmacık kemiği belirginleştirme estetiğine yönelmektedir. Yüz, yanak ve çenedeki asimetriyi dahi değiştiren elmacık kemiği belirginleştirme ameliyatı, kişinin yüz ifadesini de değiştirebilmektedir. Böylece, yorgun görünümlü bir yüze sahip olanlar; elmacık kemiği belirginleştirme operasyonu sayesinde, dinamik bir yüze kavuşabilirler.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Nedir?

Yüz estetiğinin bir parçası olarak bilinen elmacık kemiği belirginleştirme operasyonları, kemiklere ve yanaklara uygulanan dolgular ile yapılabilmektedir. Yüz asimetrisindeki ufak orantı kayıplarını yok eden elmacık kemiği dolgusu, ciltte gerginlik hissi de verecektir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Neden Yapılır?

Yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkış sürecinde elmacık kemiği çevresinde deformasyonlar gözlemlenebilmektedir. Zira, ciltteki bağ dokuları zayıflar ve ciltte sarkmalara sebebiyet verir. Buda, yaşlanma belirtilerinin bir bir ortaya çıkmasını tetiklerken süreci de hızlandırır. Ancak, elmacık kemiği belirginleştirme dolgusu ile elmacık kemiğine yeniden bir form kazandırılır ve ciltte gergin bir görüntü de elde edilmiş olur.

Yanak bölgesinde bulunan elmacık kemiklerinin ön ve orta kısmına, belirli maddelerden elde edilen dolgu malzemesi “enjekte” edilir. Bu sayede “elmacık kemiği belirginleştirme” işlemi de yapılmış olur.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Nasıl Yapılır?

Elmacık kemiği belirginleştirme işlemi, çeşitli yöntemlerle ve tekniklerle yapılmaktadır. Elmacık kemiği belirginleştirme işleminin uzun süreli kalıcı olması isteniyor ise “cerrahi dolgu” tekniklerine yönelmelidir. Yağ dokusu transferi ile yapılan elmacık kemiği belirginleştirme operasyonu, cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle mutlaka plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılması gerekir.

Vücudun herhangi bir bölgesinden yağ dokusunun alınması ile yapılan elmacık kemiği belirginleştirme işleminde liposuctiondan faydalanılır. Kişinin kendi yağlı dokusundan elde edilen “yağ” çeşitli işlemlerden geçirilir ve elmacık kemiklerine “transfer” edilir.

Lokal anestezi altında yapılabilen elmacık kemiği belirginleştirme operasyonu, tamamen enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Böylece, ciltte hiçbir şekilde yara izi yâda kesi izi olmayacaktır. Liposuction işleminin yapıldığı bölge ise ortalama 1 hafta içerisinde iyileşir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme İşlemi Ne Kadar Kalıcıdır?

Yüz estetiği uygulamaları arasında yer alan elmacık kemiği belirginleştirmesi işlemi, uzun süreli kalıcı etkiye sahip bir işlemdir. Ancak, bu işlemin kalıcı olması için yegâne kural; vücuttan alınan yağ dokusunun sağlıklı olup olmadığıdır. Bu nedenle, yağın aldığı bölge, yağın miktarı ve yağın içindeki bileşenler; elmacık kemiği dolgusu operasyonunun kalıcılığı üzerinde etkin rol oynar.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Sonrası Ne Yapılmalı?

30 ila 60 dakika sürmesi beklenen elmacık kemiği belirginleştirme işlemi, kişinin günlük hayatını etkileyecek bir estetik uygulaması değildir. Bu nedenle, elmacık kemiği belirginleştirme ameliyatı sonrasında kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur. Ancak, yanak bölgesinde meydana gelen şişlikler sebebiyle “bir süre yatması ve dinlenmesi” önerilebilir.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Fiyatları Ne Kadar?

Elmacık kemiği belirginleştirme ücretleri; doktora, hastaneye, liposuction işlemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Zira, İstanbul’da elmacık kemiği belirginleştirme fiyatlarının farklı olması işte bu sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağıl Erenoğlu’yla görüşerek İstanbul elmacık kemiği belirginleştirme ameliyatı ile ilgili merak ettiklerinizin yanıtını alabilir ve elmacık kemiği belirginleştirme ücretlerini de öğrenebilirsiniz.

WhatsApp chat