Dudak Estetiği

Dudaklar; hem kadın hem de erkekler için oldukça önemli bir alan. Kişinin mimiklerini, yüz ifadesini hatta karakterini dahi etkileyebilen dudak görünümleri; kimi zaman kaza kimi zamanda doğal sebepten ötürü değişebiliyor. Dudakların erimesi, büzgülenmesi gibi şikâyetler genelde ileri yaşlarda sık görülür iken dudağın hemen bitişindeki kırışıklar veya diğer çizgisel görünümler ise orta yaş başlangıcında olan kişilerde görülebiliyor. Dudaklarındaki estetik görünümü kaybetmek istemeyen yâda dudaklarına” farklı bir hava” katmak isteyenler, dudak estetiğine sıklıkla başvurmaktadır.

Dudak Estetiği Nedir?

Yüz estetiği üzerinde ciddi etkisi olan dudak estetiği, günümüzde daha çok kadınlar tarafından tercih edilen bir estetik çeşididir. Dudaklarda görülebilen şekil bozuklukları, kadının kendisini kötü hissetmesine sebep olabildiği için dudak estetiği ile çözümlenebilmektedir. Çeşitli teknikler ve ameliyatlar içeren dudak estetiği operasyonları, kişinin isteğine ve ihtiyacına göre belirlenmekte ve plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Dudak Estetiği Ameliyatları ve Yöntemleri Nelerdir?

Dudak estetiği uygulamaları genel olarak “ameliyatsız” seçenekler tercih edilerek yapılır. Ancak, bazı anomalilerde ve travmalarda dudak estetiği “cerrahi yöntemlerle” yapılmaktadır. Genel olarak dudak estetiği;

  • Dolgu maddesi kullanılarak yapılan estetik müdahaleleri
  • Dudak asmayı
  • Ağız içi kesileri ile gerçekleştirilen estetik müdahaleleri
  • Dudak dışından yapılan kesiler ile yapılan estetik müdahaleleri içermektedir.

İnce dudaklı kadınlara yâda erkeklere; kalın dudak görünümü sağlamak için genelde yağ enjeksiyonları tercih edilmektedir. Böylece hem daha kalın dudaklara sahip olunurken hem de dudak çizgilerine de iyileştirmeler sağlanabiliyor. Dudaktaki kırışmalar üzerinde de ideal sonuçlar veren yağ enjeksiyonu ile dudak estetiği yöntemi; daha genç görünmek için sıkça tercih ediliyor.

Dolgu ile dudak estetiği operasyonu ise dudağın çevresinde yer alan sorunlar için sıkça tercih ediliyor. Örneğin; dudak çizgisi bozuklukları, dudak kenarlarının düşük olması gibi durumlarda dolguyla dudak estetiği, istenen sonucu kısa sürede sağlıyor.

Doku nakli ile yapılan dudak estetiğinde ise derinin üst tabakası ince bir şerit halinde hazırlanır ve dudakta kalınlaştırılacak bölge işaretlenir. İşaretlenen bölgeden girilir ve doku içeriye yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Dudağın alacağı şeklin karar verilmesi sırasında hastanın var olan dudağının ortaya konulması gereklidir. Var olan dudak belirlenirken dudak, normal kalınlıkta mı yoksa değil mi, burun ve çene arasındaki yerleşimi doğru yerde mi gibi durumların göz önünde bulundurulması önemlidir.

Dudak Estetiği Öncesindeki Süreç Nasıl İlerler?

  • Dudak estetiği isteniyor ancak hangi yöntemin seçileceğine karar verilemiyor ise kuşkusuz cerrahla görüşülmeli. Dudak formunu, çene yapısını, yüzün duruşunu bir bütün olarak değerlendiren cerrah; dudak estetiğinde hangi tekniğin kullanılması gerektiğini size açıklayarak izah edecektir. Örneğin, dolgu işlemiyle dudak estetiği işlemi yapılacak ise bölgeye lokal anestezik kremler veya buz anestezisi uygulanması önerilebilir. Bu nedenle, dudak estetiği öncesinde “hangi teknik ile işlem” yapılacak ise bilgi alınmalı ve sonraki süreçte gerekli olanlar yapılmalıdır.
  • Dudak estetiği öncesinde doktorunuz yine kronik bir rahatsızlığınızın olup olmadığını sorgular ve size bazı ilaçların ( kan sulandırıcı vb.) ameliyattan önce kullanılmaması gerektiğini anlatır.
  • Dudak estetiği öncesinde kullanıyor iseniz sigara vb. gibi zararlı alışkanlıklarınızı sınırlandırmanız da gerekmektedir.

Dudak Estetiği Ameliyatı Sonrasında Süreç Nasıl İlerler?

  • Dudak estetiği operasyonları sonrasında hasta “cerrahi bir işlem yada genel anestezi” almadıysa yarım saat kadar bir süre sonra evine gönderilebilir. Zira, dudak estetiği operasyonlarında eğer ki cerrahi teknikler kullanıldı ise ağrı, kanama gibi tüm ihtimallere karşı, hastanın hastanede gözetim altında tutulması gerekir.
  • Dudak estetiğinde dolgu kullanıldı ise dudaklarda ödem oluşması gözlemlenebilir. Bu gayet olağan bir durumdur ve kısa sürede geçilecektir. Dolgu işleminden sonraki ilk 1 saat hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.
  • Dudak estetiğinde kullanılan iğneler, dudakta kızarıklıklara ve morluklara sebep olabilmektedir. 2-10 gün içerisinde ise yok olması beklenir.

Dudak Estetiği Ücretleri Ne Kadar?

Dudak estetiği operasyonları; günümüzde en sık tercih edilen estetik operasyonları arasında yer alıyor. Her doktorun ve hastanenin kendine göre belirlediği dudak estetiği fiyatları; yapılacak işleme, hastanın diğer kombin estetik taleplerine göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle, Op. Dr. Çağıl Erenoğlu’na yaptıracağınız dudak estetiği operasyonları hakkında bilgi almak ve dudak estetiği ücretlerini öğrenmek için bizi hemen arayabilirsiniz!

WhatsApp chat