Diş Gıcırdatma Botoksu

Bruksizim olarak bilinen diş gıcırdatma şikâyeti, 7’den 70’e her yaştan kişide görülebiliyor. Çocuklarda daha sık görülme olasılığı olan diş gıcırdatma problemi; uykuda görülebiliyor. Çocuklarda yetişkinlere nazaran daha geç fark edilen bruksizm şikâyeti; diş ve diş eti problemlerine ise davetiye çıkartıyor. Reflü, bağırsak parazitlerine kadar birçok hastalığın da habercisi olarak görülen diş gıcırdatması sorunu, çeşitli tedaviler ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Ancak, bazı vakalarda ne yapılırsa yapılsın diş gıcırdatmanın önüne geçilememekte başta çene olmak üzere yüzün diğer bölgelerinde de “atak şeklinde ağrılara” sebep olabilmektedir. Günümüzde hem kozmetik hem de cerrahi alanlarda kullanılan botoks enjeksiyonları, diş gıcırdatmanın tedavisinde de kullanılmaya başlandı. Diş gıcırdatma botoksu olarak da bilinen bruksizim botoksu, oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Diş Gıcırdatmaya Botoks ile Dur Denebiliyor!

Türkiye’de her 10 çocuktan 3’ünde görülebilen bruksizim; dişlerde çürüme başta olmak üzere çene yapısında bozulmalara ve uyku bozukluklarına sebep olabiliyor. Stres gibi önemli bir öncüsü olan diş gıcırdatma şikâyeti; depresyonun arttığı dönemlerde de sıklıkla görülüyor. Diş gıcırdatmanın tedavisi ise silikonlu gece koruyucusu ile yapılsa da istenen sonuçlar alınamayabiliyor. Bu nedenle, kasları bir süreliğine durduran botoks ile diş gıcırdatmanın tedavisine başlanıyor.

 Botoks nedir?

Bir bakteriden üretilen botoks malzemesinin fonksiyonu; sinir sistemi ve ilgili organ arasındaki iletişimin azaltılması yâda tamamen ortadan kaldırılması esasına dayanır. Sinir sistemine doğrudan etki eden botoks enjeksiyonları, kasa uygulanmaktadır. Estetik ve medikal tedavilerde sıklıkla kullanılan botoks enjeksiyonları, kasları ve sinirlerin çalışmasını sınırlandırmaktadır.

Diş Gıcırdatma Belirtileri Nelerdir?

  • Çene eklemlerinden gelen sesler
  • Dişlerde kırılmaların görülmesi
  • Diş etinin çekilmesi gözlemlenmesi
  • Dişlerde sallanma başlangıcı
  • Diş ve diş etinde aşırı hassasiyet oluşumu
  • Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınmalar
  • Çenede ağrı hissetmek ve güne ağrı ile başlamak
  • Baş, boyun ve çenedeki yaygın ağrılar
  • Ağzını tam olarak açamamak
  • Dil kenarlarında ve yanağın iç yüzeyinde tahrişin gözlemlenmesi gibi birçok durum; diş gıcırdatma belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş Gıcırdatma Botoksu Nasıl Yapılır?

Diş gıcırdatma botoksunun uygulanmasındaki amaç; masseter kaslarını kontrol altına almaktır. Dişlerimizi taşımamıza yardımcı olan bu çene kaslarının gücü, botoks sayesinde zayıflatılır. Böylece, kastaki stres kaldırılır ve istenmeyen kasılmalar yok edilir.

Çenenin kenetlenmesini durdurmak ve dişlerin istemsizce gıcırdatılmasını engellemek için masseter kası; botoks enjeksiyonu ile istenen düzeyde güçsüzleştirilebilir. Gıcırdatma nedenini ortadan kaldıran diş gıcırdatma botoksu ile kaslar rahatlar ve dişin ve çenenin üstüne binen yük azaltılır. Eklem, baş ve boyun ağrıları da diş gıcırdatma botoksu sayesinde yok edilir.

3 ay ila 12 ay arasında değişen bir etki süresine sahip olan botoks enjeksiyonları, kalite farkına sahip olabilir. Bu nedenle, uzun sürecek bir etki istiyorsanız dolgu malzemesinin size özel olmasına ve yeteri kadar olmasına özen gösterin. Ağzı ve çenede fonksiyon kaybı yaşanmaması adına mutlaka uzman doktorlarla diş gıcırdatma botoksu yaptırın.

Diş Gıcırdatma Botoksu Ücretleri Ne kadar?

Botoks enjeksiyonları; farklı markalarla yâda içerikle üretildiği için fiyat farklılıklarına sebep olabilmektedir. Doktorun uzmanlığı, uygulanacak seans sayısı gibi birçok faktör de yine diş gıcırdatma botoksu fiyatlarında değişikliğe sebep olabilir. Bu nedenle, diş gıcırdatma botoksu ücretlerini Op. Dr. Çağıl Erenoğlu’ndan öğrenmek ve randevu almak için bizi hemen arayın!

WhatsApp chat