Çene Estetiği

Herkesin çene yapısı birbirinden farklı karakteristik özellik gösterebilmektedir. Ancak, yüzün orantısına uymayan yâda çiğneme vb. gibi problemler yaratan çene yapıları, estetik görünüm bozukluklarına sebep olabilmektedir. Bunun içinde çene estetiği uygulamaları ile çenenin “ideal oranlarla yeniden şekillendirilmesi ve estetik bir görünüme getirilmesi” gerekir.

Çene Estetiği Nedir?

Çene estetiği yani ortognatik cerrahi; diş dizilimleri başta olmak üzere çenenin sivri olması gibi çeşitli işlevsel ve estetik dışı görünümleri düzeltmek için yapılan ameliyatları kapsamaktadır. Çene kemiğinin anatomik yapısından kaynaklanan biçimsiz çene kemikleri, hem estetik görünüme gölge düşürürken hem de fonksiyonel anlamda kişiye rahatsızlık verebiliyor. Bu nedenle, çenedeki estetik olmayan görünümleri düzeltmek ve şikâyetlere sebep olan kemiklerin düzeltilmesi için çene estetiği ameliyatları yapılıyor.

Çene Estetiği ile Kusursuz Çene Tasarımı Mümkün

Yüz ile boyun arasındaki bağlantıyı sağlayan çenemiz, ağzımızın açılma kapanma fonksiyonu haricinde estetik görünümde önemli bir role de sahiptir. Çene kemiğin konturlanması gibi çeşitli operasyonların yapıldığı çene estetiğinde; kusursuz bir çene görünümü elde ediliyor. Bunun yanı sıra diş dizilimi- kapanışı gibi çeşitli sorunların da giderildiği çene estetiği ameliyatlarında; farklı tekniklere başvurulabiliyor.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş dizilimlerindeki bozuklukların sebep olduğu ısırma ve çiğneme problemi; çene anatomisinin düzeltilmesi ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Bunun yanı sıra görünüm anlamında da sorun teşkil eden çene duruşları, çene estetiğiyle yeniden tasarlanabilmektedir. Çene estetiğinin sık sık tercih edildiği durumlar ise aşağıda detaylarıyla anlatılmaktadır.

  • Diş Dizilimi-Kapanış Normal Çene Ucu Geride (Mikrojeni)

Hastanın diş dizilimi ve çene kapanışı normal ise bu durumu düzeltmek amacıyla farklı teknikler tercih edilebilmektedir. Medpor, silikon gibi implantlar çene ucuna, ağız içinden yapılan kesi ile yerleştirilir.

Sonucu yüz güldüren bu teknikte çene ucu geride olan hastalarda “gıdı” sorunu var ise ihtiyaca yönelik liposuction da yapılabilmekte ve estetik görünüm desteklenebilmektedir.

Çene ucunu öne almak için “genioplasti” ameliyatı da tercih edilebilir. Çenenin uç kısmı kesilir, ileriye alınır ve plak / vidalar sayesinde çene fiksasyonu kolayca sağlanır.

  • Diş Dizilimi-Kapanış Normal Çene Ucu İleride (Makrojeni)

Hastanın diş dizilimi ve çenenin kapanışı normal ancak çene ucu öndeyse, horizontal geri çekme osteotomisi yapılabilmektedir. Çenenin uç kısmının kesilmesi ve bir miktar kemik dokusunun çıkartılması esasına dayanan horizontal geri çekme osteotomisinde çene ucu geriye alınır ve plak/ vida ile sabitlenir. Ağız içinden bir kesi ile gerçekleştirilen bu ameliyat sonrasında iz de kalmayacaktır.

  • Diş Dizilimi-Kapanış Bozuk Alt Çene İleride (Prognati)

Hastanın çenesinde kapanış bozukluğu varsa ve alt çenedeki dişler daha da öndeyse, yapılabilecek estetik operasyonunu planlamak adına sefalometrik ölçüm yapılır. Üst ve alt çene kemiğinin uygun alanlardan kırılması ile başlayan ameliyat sürecinde, daha önceden hazırlanmış kalıpla, dişlere ve çeneye şekil verilir ve kemiler, plak ve vidalarla tespit edilir. Çenenin yeni şekli iyileşene kadar da sıvı gıdayla beslenme, hastaya önerilir.

Sagittal split osteotomisi adı verilen bu ameliyat, çene estetiği operasyonları arasında sıklıkla yapılan ameliyatlardandır.

  • Diş Dizilimi-Kapanış Bozuk Alt Çene Geride (Retrognati)

Kapanış bozukluğu varsa ve alt çenedeki dişler üst çeneye oranla daha da geride ise ilerletme sagittal split osteotomisi işlemi yapılmalıdır. Sefalometrik ölçümlerle hangi müdahalenin yapılacağı belirlenir ve tel takımı ile ameliyata hazırlık yapılır. Ameliyat esnasında ise dişlerin gelmesi istenen ideal konumlar belirlenir ve kalıplarla dişe ve çeneye, yeni şekil verilir.

Çene Estetiği Ücretleri Ne Kadar?

Kişinin yüz estetiğini gölgeleyen çene problemleri, çene estetiği ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Sagittal split osteotomisi, horizontal geri çekme osteotomisi ve genioplasti gibi çene estetiği ameliyatları ise ihtiyaca göre farklılık göstermekte ve doktorun kararıyla yapılabilmektedir. Bu nedenle, çene estetiği fiyatları konusunda net bir rakam vermek doğru değildir. Çene estetiği ücretleri konusunda bilgi sahibi olmak ve ameliyatlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Op. Dr. Çağıl Erenoğlu’nu arayabilir yâda ön muayeneye gelebilirsiniz.

WhatsApp chat