Çene Ağrısı İçin Botoks

Çenede hissedilen ağrıların birçok sebebi olsa da yaygın olarak nörolojik kaynaklı ağrılara sık sık rastlamaktayız. Diş sıkma ile birlikte görülen çene ağrısı şikâyetinin başlıca sebebinin stres ve öfke olduğu düşünülmektedir. Bruksizim yani diş sıkmanın derecesi ilerlediğinde ise çene bölgesinde yaygın ağrılar hissedilmekle birlikte çenede estetik kaygılar da gün yüzüne çıkar. Diş sıkma gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanan çene ağrısının giderilmesi için çene ağrısı botoksu günümüzde uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Botoks Nedir?

Clostridium botulinum bakterisinden üretilen botoks toksini, enjekte edildiği yerde kas aktivitesini kısa bir süreliğine durdurabilecek güçtedir. Estetik uygulamalarda ve tıbbin her branşında kendine yer bulan botoks, çeşitli hastalıkların ve şikâyetlerin tedavi edilmesinde önemli bir rol oynar.

Çene Ağrısı İçin Botoks Nedir?

Çiğneme kasına botoks yapılması esasına dayanan çene ağrısı botoksu, masseter botoks olarak da bilinir. Diş gıcırdatma, diş sıkma gibi rahatsızlıkların tedavisinde sıkça kullanılan çene botoksu, hem erkeklere hem kadınlara uygulanabildiği gibi çocuklara uygulanabilmektedir.

Diş ve çene eklemine ait sıkıntılar oluşturabilen diş sıkma sorunu, hem estetik kaygıya sebep olurken hem de yüz bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilir. Çiğneme kasının son derece geliştiği bu sorunda, masseter hipertrofisine bağlı kare yüz denilen görünümle karşılaşılabilir. Bu nedenle, çene ağrısının bir türlü tedavi edilemediği durumlarda mutlaka çene botoksu uygulanmalıdır.

Bruksizm Veya Diş Gıcırdatma Probleminin Zararları Nelerdir?

  • “Diş sıkma olan kişilerde” yani bruksizim sorununu yaşayanlarda zaman içerisinde diş ve diş köklerinde yoğun bir kuvvet gözlemlenir ve bu direkt olarak çeneyi etkiler. Boyun ve baş bölgesinde ağrıların baş gösterdiği bu kuvvet sonucunda çenede de problemler gün yüzüne çıkar.
  • Diş gıcırdatma ve diş sıkma olguları geceleyin süreklilik arz ettiğinde ise dişlere direkt olarak basınç uygulanır ve dişlerde aşınma, kırılma, diş etinde harabiyet gibi durumlarla karşılaşılır.
  • Kulak ağrılarına da sebep olabilen çene ağrısı, çene eklemi rahatsızlıklarına da sebebiyet verebilir.

Bu ve bunun gibi çeşitli şikâyetlere sebep olabilen diş gıcırdatması yâda sıkması için bruksizim ada masseter botoksu tedavisi hastaya önerilir.

Masseter Botoksu (Diş Sıkma Botoksu) Nasıl Yapılır?

5 ila 10 dakika kadar sürmesi beklenen çene ağrısı botoksu, belirli seans aralıklarla yapılmaktadır. Her seans arasında 3’er ay olması ve 3 seans uygulama yapılması, masseter ve diş gıcırdatma botoksu için uygun bir süredir. Çünkü, düzenli aralıklarla kaslara enjekte edilen botoks maddesi, kası zayıflatarak harabiyeti daha da azaltabilir.

Çene ağrısı için botoks uygulaması planlanırken yapılacak yer, seans aralıkları ve destekleyici uygulamalarda göz önünde bulundurulur.

Çene Ağrısı İçin Botoks Yaptırıldıktan Sonrasında Ne Zaman Etki Görülür?

Çene ağrısı için botoks uygulaması yapıldıktan sonraki 4-7 gün içinde botoksun etkileri başlayacaktır. Çiğneme sırasında hafif güçsüzlük hissedilmesi olağan bir durumdur ve kısa sürede kaybolacaktır. Her seansta etkinin dozajı daha da arttırılır ve iyileşme hedeflenir. Masseter kası gibi çene ağrısına sebep olan kasların kitlesi ve gücü makul seviyelere, bu seanslardan sonra gelecektir.

Çene Ağrısı İçin Botoks Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Çenedeki ağrı için botoks uygulaması, doktorun belirleyeceği seanslar ve sıklıklar ile yapılmaktadır. Bu nedenle, çene ağrısı için botoks ücretleri de değişiklik gösterebilir. Op. Dr. Çağıl Erenoğlu ile görüşerek en doğru çene ağrısı botoksu fiyat bilgisine ulaşabilir ve botoks randevusunu hemen alabilirsiniz.

WhatsApp chat