Burun Estetiği

Yüz estetiğini inanılmaz ölçülerde değiştirebilen burun, vücutta en dikkat çeken bölgelerden birisidir. Yüzün orantısız görünmesine sebep olabilen eğrilik yâda kemerli görünümler, kişiye sert bir mizaçta verebilmektedir. Bu nedenle, burun estetiğinin sosyal ilişkilere de yansıyabilen bir operasyon olduğunu unutmamalı ve burun estetiği olmadan “nasıl bir görüntüye sahip” olunmak istediğinin net olarak bilinmesi gereklidir. İstanbul burun estetiği alanında hizmet veren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağıl Erenoğlu yüzünüzü detaylı olarak inceledikten sonra “kusursuz bir burun görünümü” için size öneriler verirken operasyon sonrası burnunuzun görüntüsü hakkında da örneklemeler sunabilir.

Burun Estetiği Nedir?

Hem kadınların hem de erkeklerin sıklıkla tercih ettiği estetik operasyonlarının başında burun estetiği geliyor. Kemerli, kaba bir buruna sahip olduğunu düşünen erkekler, kadınların beğenebileceği “çekici bir buruna” sahip olmayı istiyor. Bunun yanı sıra burunda geniz eti, eğrilik, nefes alamama gibi sorunlara da çözümün bulunduğu burun estetiği, oldukça farklı teknikleri ve ameliyatları içeren bir estetik dalıdır.

Kadınlar ve erkekler tarafından rağbet gören burun estetiği ameliyatı kararı ise oldukça zor aşamalardan sonra veriliyor. Ameliyat korkusu, kronik rahatsızlıklar vb. gibi çeşitli sebeplerden ötürü rinoplasti ameliyatı olmaktan korkan kişiler, doktorun yönlendirmesi ile “burun estetiğine” onay vererek hem burunla ilgili estetik kaygılarına hem de nefes alamama gibi önemli bir sağlık sorununa veda edebiliyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Burnun düzleştirilmesi, küçültülmesi yâda büyütülmesi gibi çeşitli amaçlar için yapılabilen burun estetiği operasyonlarında fonksiyonel problemlere de çözüm sunulabilmektedir. Yüzle estetik bir orantıda kavuşan burun yapısı, doktor ve hastanın kararından sonra planlanabiliyor.

17 yaşını tamamlamış kadınlarda ve 18 yaşından büyük olan erkek hastalara yapılması önerilen burun estetiği ameliyatları, acil durumlarda “yaş olarak küçük çocuklara” uygulanabilmektedir. Hamilelere, emziren annelere ise burun estetiği yapılması önerilmemektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Burun estetiği ameliyatının nasıl yapıldığı, hangi işlemin yapılacağına göre değişiklik gösterecektir. Burnun sırtında yer alan çıkıntıların kaldırılması ve burun kemiklerinin birbirine yaklaştırılması için yapılan burun estetiği esnasında burun deliği daraltma işlemi de uygulanabilmektedir. Bu nedenle, burun estetiği olmadan önce neyi istediğinizi yâda istemediğiniz net olarak bilmeli ve doktora net kararınızı söylemelisiniz.

Burun estetiği; açık veya kapalı olmak üzere iki teknikle yapılan bir estetik operasyondur. Hastanın sağlık durumuna göre hangi teknikle ameliyatın yapılacağı seçilir ve uygulanır. Eğer ki açık rinoplasti ameliyatı yapılacak ise burun delikleri arasından kesi açılır ve deri kaldırılır. Burun ucu kıkırdağının büyük olması yâda burun düşüklüğü gibi durumlar için açık rinoplasti ameliyatına başvurulabilmektedir. Ancak, kapalı rinoplasti ameliyatında kesi “ burnun içinden” yapılmaktadır ve iz kalması söz konusu dahi değildir. Burun sırtındaki kıkırdak çıkıntıları ve şekilsel bozuklukları yok etmek için yapılan kapalı rinoplasti ameliyatı sonrasında iyileşme daha hızlıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Burun estetiği ameliyatı, oldukça zor bir ameliyat olarak bilinse de aslında uyulması gereken kurallara uyulduğu takdirde diğer ameliyatlardan hiçbir farkı yoktur. Ameliyattan sonra hastanın başının dönmemesi için yere bakması önerilmez. Aynı şekilde yine yürümesi, koşması gibi durumlar da kısıtlanabilir.
  • Rinoplasti ameliyatı sonrası ilaçların düzgün kullanılması iyileşmeyi hızlandıracağı için oldukça önemlidir. Burun içine gerekli olan ilaçları bir kişinin yardımı ile sıkmaya özen gösterilmelidir.
  • Burun estetiği sonrası beslenme ise dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Zira, sert gıdalar çeneyi ve dolayısı ile burnu etkileyecektir. Bu nedenle, burun estetiği sonrasında kolay çiğnenebilen gıdalar tüketilmelidir.
  • Kıkırdak ve kemik yapılarının oturması adına belirli bir süre spor faaliyetlerine ara verilmesi ise yine doktorlar tarafından önerilmektedir.

 İstanbul Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Burun estetiği ücretleri, doktora göre ve bulunulan şehre göre farklılık gösterebilir. Bunun sebebi ise hastane masrafları, doktorun uzmanlığı, gelişmiş teknolojilerin kullanılması olabilir. Bu nedenle, İstanbul’da burun estetiği ameliyatı olmak istiyorsanız; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağıl Erenoğlu ile görüşmeli ve net olarak burun estetiği ücret bilgisi almalısınız.

WhatsApp chat